Jednym z największych problemów właścicieli małych lub jednoosobowych firm jest zapanowanie nad finansami. Posiadanie dobrego księgowego nie załatwi kłopotu, ponieważ jego zadaniem jest odpowiednie rozliczanie działalności z US i ZUS. Samo zarządzanie budżetem należy do właściciela firmy i tylko to, czy w umiejętny sposób będzie to robił pozwoli rozwinąć przedsiębiorstwo i bieżące wydatki na życie.
W czym tkwi problem?
Najgorsze, co może zrobić przedsiębiorca to mieć konto firmowe i z firmowych pieniędzy pokrywać wszystkie wydatki, również te, które z prowadzeniem działalności nie są związane. Kiedy z takiego rachunku płacone są zobowiązania firmy, a więc ZUS i podatek, wynagrodzenie księgowej, zakup towaru bądź potrzebnego sprzętu, a do tego pożywienie, wypady do teatru lub restauracji, ubrania, paliwo i inne to bardzo łatwo można się pogubić. Dodatkowo bardzo trudno jest określić, czy firma jest rentowna oraz ile przynosi każdego miesiąca zysku, a co za tym idzie, czy biznes się rozwija, czy stoi w miejscu, a może niesie straty.
Rozwiązanie jest niezwykle proste
To, co powinno się zrobić w pierwszej kolejności, to oddzielenie tych dwóch rodzajów wydatków. Jak to zrobić? Konieczne jest posiadanie drugiego konta, na które przelewane będzie wynagrodzenie. Wszystkie wpływy na konto firmowe każdego miesiąca należy zebrać, a następnie rozplanować. Choć wydawać się to może dość trudne, w rzeczywistości zajmuje mniej niż godzinę. W pierwszej kolejności konieczne będzie obliczenie kwoty dotyczącej zobowiązań firmy. Zaliczać się do nich mogą podatki, składki ZUS, wynajem lokalu, rachunki za media, paliwo, pensje dla pracowników, inwestycja w asortyment. Po odliczeniu wszystkich pozycji, na koncie firmowym powinno zostawić się część oszczędności na nieprzewidziane wydatki związane z biznesem, a resztę przelać na konto osobiste. Tam również należy dokonać szczególnego rozplanowania i część pieniędzy przeznaczyć na oszczędności, by w przypadku nieplanowanych wydatków, nie korzystać z rachunku firmowego.
Jak oszczędzać w firmie?
Podobnie jak w budżecie domowym, tak i w firmowym niezbędne jest planowanie wydatków. Każda wydana suma powinna być przemyślana. Inwestując w towar do sklepu należy przemyśleć, jaka ilość będzie adekwatna w wybranym czasie. Przeanalizować, czy wybrany asortyment nie będzie zalegał na półkach, czy ceny w hurtowni są korzystne. Być może warto poszukać innego dostawcy. Dobrym rozwiązaniem na kontrolowanie wydatków jest prowadzenie dodatkowej księgowości osobiście, a więc stworzenie pliku lub notesu, w którym zapisywane będą kwoty z każdego paragonu i faktury firmy. Pozwoli to przekonać się, czy pieniądze przeznaczane są wyłącznie na niezbędne wydatki, czy też w jakiś sposób rozpływają się. Wszystkie podejmowane decyzje mają ogromny wpływ na rozwój przedsiębiorstwa. Pierwszym krokiem do oceny tego, jak firma prosperuje jest rozdzielenie wydatków, a następnym mądre zarządzanie budżetem.
Przy współpracy z https://comparic.pl.