palec

Wejście w życie postanowień z Maastricht sprawiło, że w transakcjach bezgotówkowych w 1999, a w pełnym wymiarze od 1 stycznia 2001 walutą obowiązującą w strefie euro stało się euro właśnie. Wraz ze wstąpieniem do Unii Europejskiej każdy kraj jest zobowiązany do przyjęcia tej waluty jako jedynej obowiązującej. Jednak nie określa się dokładnie kiedy i na jakich zasadach. Warto jednak zastanowić się nad całą strefą euro i pomyśleć nad tym jakie dokładnie waluty miały kraje przed euro.

Włochy

We Włoszech przed wprowadzeniem wspólnotowej waluty istniał lir. Dzielił się na sto centesimów, a wstąpienie do strefy nastąpiło w momencie powstania eurolandu, a więc w roku 1999. Tuż przed tą transakcją jedno euro było równe niespełna dwóm tysiącom lirów.

Niemcy

Niemiecka gospodarka jest największą w strefie euro. Przed eurolandem niemiecką walutą była marka, którą dzielono na sto fenigów. Wartością jednego euro zastępowanego w 1999 roku, w momencie utworzenia eurolandu, było niespełna 2 marki niemieckie i był to jeden z korzystniejszych przeliczników.

10 euro

Portugalia

Tutaj sytuacja nie była tak oczywista. Portugalczycy nie do końca byli przekonani co do wprowadzenia wspólnej waluty, jednak ostatecznie stało się to wraz z pozostałymi państwami inaugurującymi tę strefę. Przed 1999 rokiem obowiązującą walutą Portugalii było escudo, które dzieliło się na 100 centavos. Jedno euro to 200 escudo.

Hiszpania

Co do Hiszpanii, wątpliwości nie było. Euro wprowadzono tu w 1999 roku, zaraz na początku strefy i w efekcie zastąpiono dotychczasowe pesety hiszpańskie. Jedna peseta równała się stu centimos. Z kolei jedno euro to wartość równa 166 pesetom.

monety

Irlandia

Irlandczycy przyjęli euro wraz z 11 innymi krajami w 1999 roku i zastąpili własne funty irlandzkie. Ich wartość w stosunku do jednego euro to 0,78 funta.

Francja, Luksemburg, Belgia

Francuskojęzyczne kraje mają dwie wspólne rzeczy w kwestii przyjęcia strefy euro. Z jednej strony chodzi o nazwę. We Francji dominował frank francuski, który dzielił się na sto centymów. Tak samo wyglądało to w Belgii, z tym że frank był belgijski, natomiast w Luksemburgu frank luksemburski dzielił się tak samo na sto centymów. Drugą cechą wspólną jest przystąpienie do eurolandu w 1999 roku, a więc od razu po jego utworzeniu. Jeśli jednak chodzi o wartość, to tylko Luksemburg oraz Belgia miały tę samą wartość – 1 euro to 40 franków. Z kolei na jedno euro przypadało 6,5 franka francuskiego.

50 euro

Grecja

Grecy zrezygnowali w 1999 roku z drachmy, która dzieliła się jeszcze na sto leptów i przyjęli euro. Stając się członkami strefy euro, zrezygnowali z waluty, która dla jednego euro przyjmowała wartość 340.

Finlandia

Dla wielu dużym zaskoczeniem jest obecność Finlandii w tym gronie. To kraj wyjątkowy, który do strefy przystąpił już w 1999 roku. Ich poprzednia waluta, marka fińska dzieliła się na nietypowe 100 penni, które nazwą bliższe są irlandzkim pensom, niż niemieckim fenigom. Jedno euro wynosiło wówczas niecałe 6 marek.

Austria i Holandia to dwie pozostałe waluty, które zmieniły się w 1999 roku wraz z krajami założycielskimi strefy euro. W Austrii królował szyling, natomiast w Holandii gulden i dziś to niezwykle cenione monety kolekcjonerskie.

Więcej na temat euro.

https://comparic.pl/kurs-euro-notowania-online-comparic/
https://comparic.pl/category/analizy/major/eurusd-major/