banknot

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się powierzyć prowadzenie księgowości biuru rachunkowemu, zamiast zatrudniać księgowych w strukturach firmy. Choć na rynku działa wiele podmiotów, świadczących usługi księgowe, wybór odpowiedniego stanowi duże wyzwanie. Na co w szczególności warto zwrócić uwagę, chcąc nawiązać współpracę z konkretnym biurem?

Zakres świadczonych usług

Wielu przedsiębiorcom wydaje się, że biura rachunkowe świadczą takie same usługi, jednak nie jest to do końca prawdą. Rzeczywiście, w ofercie zdecydowanej większości znajduje się prowadzenie pełnej bądź uproszczonej księgowości oraz spraw kadrowo-płacowych. Niemniej jednak pracownik biura powinien też w naszym imieniu sporządzać i wysyłać deklaracje podatkowe oraz do ZUS, a także sporządzać różnego typu raporty okresowe, związane z finansami przedsiębiorstwa. Warto też zwrócić uwagę na kwestię doradztwa podatkowego – tego typu usługa okazuje się przydatna w czasach licznych zmian, a także zaostrzenia kar za przestępstwa lub wykroczenia skarbowe, które bez odpowiedniej pomocy możemy popełniać nieświadomie – https://modernwages.com/biuro-rachunkowe-krakow-podgorze/.

Nowoczesne biuro, lepsze warunki pracy

Dobre biuro rachunkowe powinno przede wszystkim w odpowiedni sposób podchodzić do swoich klientów, zapewniając im jak największy komfort pracy. Mowa tutaj głównie o korzystaniu z różnego rodzaju form współpracy zdalnej, co ogranicza do minimum konieczność kontaktów osobistych, często czasochłonnych dla przedsiębiorcy. Dobrze, aby klienci mieli możliwość porozmawiania z księgowym przez telefon bądź za pomocą łącz zdalnych, a także mailowo – jest to istotne zwłaszcza w nagłych sytuacjach. W nowoczesnym biurze dokumentacja księgowa przesyłana jest za pośrednictwem serwera, który oczywiście musi zostać w odpowiedni sposób zabezpieczony. Dzięki temu nie musimy z każdym dokumentem udawać się do biura, a jest to bardzo uciążliwe zwłaszcza w przypadku większej ich ilości.

Profesjonalizm i fachowość

W biurze rachunkowym powinny być zatrudnione osoby, które mają odpowiednie wykształcenie oraz duże doświadczenie w zakresie księgowości. Daje im to narzędzia do przejęcia opieki nad sprawami finansowymi i podatkowymi naszego przedsiębiorstwa, które zawsze muszą być dopięte na ostatni guzik. Ważna jest również terminowość – księgowi powinni informować klientów o wysokości zobowiązań podatkowych przed obowiązującym terminem zapłaty, tak aby można było w porę wyjaśnić wszelkie nieścisłości czy niedomówienia. Profesjonalizm to także odpowiednie podejście do klienta i spora ilość czasu, jaką można poświęcić na jego sprawy.