Korona szwedzka to waluta określana skrótem SEK, która znajduje się obecnie w obiegu pieniężnym Szwecji. Polacy wyjeżdżający na urlop do Szwecji z pewnością zapoznali się z tymi pieniędzmi, które można bez problemów otrzymać w kantorze. Bardzo możliwe, że kurs korony szwedzkiej poszybuje gwałtownie w górę lub w doł – sporo na ten temat mówią portale zajmujące się międzynarodowymi kursami walut.

Szwedzka waluta

Korona Szwedzka jest walutą, której korzenie sięgają 1877 roku. Wówczas powstała Skandynawska Unia monetarna, która nie przetrwała próby czasu i uległa rozpadowi po I wojnie światowej. Państwa należące do unii wybrały inne ścieżki rozwoju, mimo to zachowały koronę jako swoją walutę. W Szwecji nowoczesna waluta powstała po 2011 roku, kiedy to do obiegu weszły nowe monety oraz banknoty. Obecnie korona dzieli się na 100 øre, a w obiegu znajdują się monety – 50 öre, 1, 5, 10 koron. Używa się także banknotów o nominałach 20, 50, 100, 500 i 1000 koron. Kontrolę nad tym, by kurs korony szwedzkiej (https://comparic.pl/kurs-korony-szwedzkiej-sekpln-notowania-online/) był prawidłowy, sprawuje Szwedzki Bank Narodowy. Jest to instytucja, której historia sięga XVII wieku. Był to pierwszy europejski bank, który zaczął emitować banknoty.

Polecamy:  https://www.daktela.com/pl/dedykowana-centrala/

Jak wygląda kurs korony szwedzkiej?

Korona szwedzka przez wiele lat była twardą walutą o jednolitej wartości, opartą na złocie. Obecnie sytuacja diametralnie się zmieniła. Od kilku lat widać, że kurs korony szwedzkiej osłabł względem złotego czy euro. Dzieje się tak z powodu szwedzkiej polityki finansowej, a nawet dodruku pieniądza. Szwedzki Bank Narodowy utrzymuje stopy procentowe poniżej zera – skutkuje to tym, że obecnie korona ma o 10 groszy wartości mniej niż było to 6 lat temu i można ją kupić za około 40 groszy. Wiele mówi się także o tym, że użycie pieniądza w społeczeństwie szwedzkim maleje. Riksbank rozpoczął badania, których celem było określenie czy w Szwecji popularność zdobędzie e-waluta. W 2018 roku nadal nie podjęto jednak decyzji odnośnie wprowadzenia w obieg e-korony, jednak nie jest to wykluczone.

Autor: Comparic