cars

Wiele osób nie posiadających samochodu na własność zastanawia się nad wypożyczeniem pojazdu. Powodów jest wiele – weekendowy wypad poza miasto, podróż na drugi koniec kraju w celach służbowych, zrobienie większych zakupów w markecie i wiele, wiele innych… Wynajęcia auta do dowolnego celu wiąże się jednak z kosztami. Jakie rzędu są to kwoty? Oczywiście wszystko zależy od kilku kluczowych czynników. My postaramy się w dzisiejszym artykule stworzyć uśredniony bilans kosztów związanych z wynajęciem auta. Zapraszamy do lektury!

Od czego uzależniony jest koszt wynajmu auta?

Do podstawowych czynników wpływających na wysokość kosztów wynajęcia auta zaliczamy m.in. rodzaj samochodu, termin wynajęcia z uwzględnieniem jego okresu długości, miejsce wypożyczenia oraz ewentualnego zwrotu, funkcje dodatkowe wyposażenia oraz metodę płatności. Jeśli chodzi o rodzaj auta – bo nad tym czynnikiem warto się pochylić, to marki oferujące wynajem mają zazwyczaj na myśli rodzaj nadwozia – klasa miejska, hatchback, sedan, kombi, van – to podstawowe rodzaje. Oczywiście im samochód jest większy, tym większa będzie opłata za wynajem. Warto jeszcze podkreślić, że do kosztów wynajmu doliczyć należy kaucję, która wymagana jest nader często.

cars2

Funkcje dodatkowe w wyposażeniu pojazdu

Duże znaczenie w przypadku tego rodzaju wynajmu ma także wyposażenie, a mówiąc ściślej – funkcje dodatkowe. Za poszczególne udogodnienia trzeba będzie zapłacić, a do tego typu udogodnień zaliczamy system nawigacji GPS, fotelik dla dziecka, łańcuchy zimowe, podkładki na fotele, opłaty za dodatkowego kierowcę oraz pozostałe gadżety elektroniczne. Łączny koszt tego rodzaju udogodnień w skali doby może wynieść nawet do kilkuset złotych.

Kwestie formalne oraz ich znaczenie

Wbrew pozorom w przypadku wynajęcia auta nie mamy do czynienia ze żmudnym procesem formalnym. Całkowita operacja trwa maksymalnie kilkanaście minut. Część formalności uregulowano odpowiednimi przepisami prawnymi. Wśród nich warto zawrócić uwagę przede wszystkim na fakt, iż klient chcący dokonać wynajmu samochodu musi mieć ukończone 21 lat, ale nie może mieć więcej niż 70 lat, posiadać prawo jazdy od co najmniej roku oraz w momencie podpisywania umowy powinien wykazać dowód osobisty lub paszport. Wybierając odpowiedni pakiet warto zwrócić uwagę, czy mieści się w nim ubezpieczenie OC i AC oraz pakiety dodatkowe w postaci NNW, CDW i TP. I tu ciekawostka – samochód odbieramy z pełnym bakiem i w takim samym stanie powinniśmy go zwrócić.

Jak kształtują się koszta?

money

Większość ofert obejmuje konkretne okresy wynajmu – 1 dzień, 2 dni, tydzień, 2 tygodnie oraz miesiąc. W zależności od długości wynajmu mamy do czynienia odpowiednio z następującymi cenami uśrednionymi :
dzień : 50-150zł
tydzień : 400 – 550zł
miesiąc : 1500-5000zł
W przypadku jednorazowych i krótszych tras zdecydowanie bardziej opłaca się skorzystać z opcji wynajmu auta na minuty. Jest to coraz popularniejsza usługa zwłaszcza w dużych aglomeracjach.

Przy współpracy z https://comparic.pl/.